naglowek.png
ZNACZEK.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Jakubowy start w Chojnie
Wprowadzono: 23-08-2013|Administrator| wyświetleń: 3173
grafika
Galerie:
grafika
Wprowadzono: 30-08-2013
Administrator
Ilość fotografii: 53
Wyświetleń: 1459
grafika
Wprowadzono: 31-08-2013
Administrator
Ilość fotografii: 45
Wyświetleń: 1517

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej trwa znakowanie i opisanie Drogi św. Jakuba na terenie powiatu szamotulskiego. W niedzielę, 18 sierpnia 2013 r. uroczystej inauguracji dokonano w Chojnie.

Początek stanowiła Msza św. celebrowana przez proboszcza, ks. kan. Pawła Pawlickiego w asyście ks. Jerzego, podczas której poświęcił porcelanową tabliczkę ze znakiem „Drogi" - uproszczoną grafiką muszli św. Jakuba (w kolorze żółtym na niebieskim tle). Po mszy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy obiektowej przed kościołem. Prezes TMZW, Paweł Bugaj poprosił do odsłonięcia księży chojeńskiej parafii, sołtysa Jarosława Mikołajczaka i wywołanego ze zgromadzonych (chłopca lub mężczyznę) o imieniu Jakub, którym okazał się odpoczywający w Chojnie Jakub Bosy z Poznania. Po ceremonii poświęcenia i okolicznościowych słowach wyruszyła do Bucharzewa pielgrzymka pieszo-rowerowa. Ponad 60-osobowej grupie pielgrzymów przewodził ks. Paweł, który przewiózł w plecaku wcześniej poświęcony znak na miejsce docelowe do pensjonatu - „Chaty Zbójców" w Bucharzewie. Tam jego właściciel - Czesław Kołek wmurował ją na przydrożnym kamieniu, przy którym zrobiono sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.Przesympatycznej imprezie towarzyszyła piękna pogoda, wyśmienite humory, bezkolizyjna jazda, a w gościnnej zagrodzie „zbójnickiej" oczekiwał ciepły poczęstunek - grochówka i kiełbaska. Tutaj też przeprowadzony został konkurs wiedzy o św. Jakubie i drogach wiodących do Santiago de Compostela, w którym udział wzięło dziesięciu uczestników. Najlepszymi znawcami tematu okazali się: Wiktoria Jankowska i Marcin Marecki, którzy w finale - po trzech rundach pytań - zajęli ex aequo 1. miejsce. Jakub Bosy oraz Oliwia Kulza - to półfinaliści. Wszyscy otrzymali nagrody, w tym Miesięcznik oo. Dominikanów „W Drodze" z filmem Droga Życia (o pielgrzymowaniu do Santiago de Compostela i cudownej odmianie). Pozostali otrzymali symboliczne muszle pielgrzyma - oryginalne muszle św. Jakuba.

Ciekawe inicjatywy wyzwalają kolejne. Zrodził się pomysł wybudowania w tym sympatycznym miejscu kapliczki św. Jakuba. Być może niebawem zbierze się grupa inicjatywna i podejmie się wyzwania.TMZW będzie wspierać to dzieło, które z pewnością ożywi jakubowy szlak.

Krystyna Tomczak
Paweł Bugaj
fot. Jan Kwasny 


Projekt budowy szlaku współfinansowany jest przez UE w ramach Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007 -1013" z EFR za pośrednictwem LGR „Warta - Noteć".

 

 

test
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 19-04-2019 | Administrator
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 
Ilość ogłoszeń: 0
DJ-UE_m.jpg
logo_WS.JPG