naglowek.png
ZNACZEK.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Wystawa dorobku artystycznego Andrzeja Kruszony
Wprowadzono: 08-02-2018|Administrator| wyświetleń: 1154
grafika
Galerie:
grafika
Wprowadzono: 18-02-2018
Administrator
Ilość fotografii: 40
Wyświetleń: 1013

18 stycznia 2018 r. – w dniu uroczystego otwarcia wystawy pt.: „Witraże sakralne Andrzeja Kruszony”, zorganizowanej z okazji Jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej, zawirowania pogodowe uniemożliwiły nam dotarcie na uroczystość. Dzieliliśmy radość spotkania z Andrzejem nieco później - 3 lutego.

Grupa 37-osobowa dotarła do Muzeum Zamek Górków w Szamotułach i przez dwie godziny słuchaliśmy opowiadań kolegi Andrzeja Kruszony o jego pasji artystycznej i technice wykonywania witraży. Ci, którzy byli wraz z nim na wycieczce w Choszcznie mieli okazję oglądać osiem oryginalnych witraży, które są tylko namiastką jego licznych dzieł stworzonych w różnych kościołach w Polsce. Zdjęcia, szablony, projekty, mini warsztat, wyeksponowane na wystawie, poruszały naszą wyobraźnię, a wraz z nim uznanie dla wieloletniego trudu tworzenia trwałych śladów dziedzictwa narodowego.

Na pamiątkę naszego spotkania, wraz z gratulacjami otrzymał od nas wyjątkową, niepowtarzalną statuetkę przygotowaną przez prezesa Pawła Bugaja i wiązankę kwiatów. Miło nam było przypomnieć zebranym, że na nasz wniosek - 1 grudnia 2017 roku Andrzej Kruszona znalazł się w gronie dziesięciu nominowanych do Nagrody Głównej Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego (wpis wcześniejszy na stronie). Wszyscy zwiedzający wystawę otrzymali okolicznościowy folder, opatrzony wstępem wronczanki Anny Marii Wanarskiej. Dla osób spoza TMZW a czytających ten tekst, dodam, że Andrzej Kruszona, szamotulanin jest członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej. Jak jeszcze kilku innych :)

Każda wyprawa TMZW wzbogacana jest poznawaniem regionu. Tym razem, po wspólnym obiedzie u „Sanguszki” zwiedziliśmy kościół pw. Świętego Krzyża w Szamotułach, w którym proboszczem jest nasz ziomek Piotr Mamet (z Wartosławia). Wraz z panem Waldemarem Górnym wędrowaliśmy po pomieszczeniach byłego zamczyska, oczyszczonego w chwili obecnej do gołych murów i przygotowywanego do renowacji, jeśli pozyskane zostaną środki finansowe. W miejscu obecnego kościoła od 1324 roku stał murowany zamek Świdrów. Potem właścicielami zamku byli Górkowie, Rokossowscy, Kostkowie oraz Łąccy. To właśnie za sprawą kasztelana kaliskiego Jana Korzbok Łąckiego i podstolego dobrzyńskiego Jana Ulatowskiego w latach 1675 - 1682 dawny zamek został przebudowany na kościół i klasztor zakonu reformatorów.

W 1839 roku zaborcze Prusy przeprowadziły kasację zakonu i franciszkanie opuścili klasztor, który przeznaczono na szkołę miejską a później na potrzeby pruskiego wojska. Natomiast kościół służył jako pomocniczy wobec kolegiaty szamotulskiej. W okresie pierwszej wojny światowej w kościele odprawiano msze dla wojska, a w okresie międzywojennym dla młodzieży. W czasie II wojny klasztor był wykorzystywany przez hitlerowców jako magazyny na broń, sam kościół uległ w tym czasie poważnym uszkodzeniom. Ponownie został otwarty dopiero w 1862 roku, a od 1863 roku służył jako kościół szkolny dla młodzieży. W 1972 roku otwarto w nim nową parafię. W okresie PRL klasztor pełnił funkcje mieszkalne.

Podziwialiśmy wyposażenie wnętrza kościoła w stylu rokokowym wykonane w 1759 roku przez syncerza Józefa Eglauera. Obiektu zamczyska nikt z naszej grupy nie miał okazji oglądać, chociaż tak blisko Wronek, a w kościele tym byli nieliczni. Trzymamy kciuki za odbudowę klasztoru (5tys.metrów kwadratowych), bo jest naprawdę godny pozyskania i zagospodarowania.

Krystyna Tomczak

fot.: Paweł Bugaj, Mateusz Radziwoniuk

test
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 19-04-2019 | Administrator
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
 
 
Ilość ogłoszeń: 0
DJ-UE_m.jpg
logo_WS.JPG