naglowek.png
ZNACZEK.jpg
Aktualności - Wydarzenia
Wronki w XVI-wiecznym Atlasie Historycznym
Wprowadzono: 02-11-2018|Administrator| wyświetleń: 633

Ponad dwa lata temu z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Wronieckiej, przy współpracy z Wronieckim Ośrodkiem Kultury, 1 lipca 2016 roku, w restauracji „Ratuszowa" odbyło się spotkanie z grupą naukowców z Warszawy, wędrujących po Wielkopolsce na rowerach, w celu zbierania informacji o badanym regionie. Kierownikiem wyprawy naukowej był dr hab. Marek Słoń.

Zespół naukowców z Zakładu Atlasu Historycznego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk od przeszło pół wieku pracuje nad rekonstrukcją sieci osadniczej i środowiska geograficznego Polski XVI wieku. Celem ich wakacyjnych wędrówek  jest gromadzenie materiałów do  kolejnych tomów atlasu historycznego dotyczącego ówczesnego województwa poznańskiego. Ponadto poznanie terenu - krajobrazu, miejscowości, ludzi; spotkania z miejscowymi historykami, profesjonalnymi i amatorami, wymiana wiedzy i doświadczeń; popularyzacja historii, a szczególnie wyników badań;

5 października 2018 roku w Poznaniu naukowcy Instytutu Historii PAN w Warszawie zaprezentowali VI tom „Atlasu historycznego Polski - Wielkopolska w II połowie XVI wieku - szczegółowe  mapy i pięciuset stronicowe opracowanie pod red. Krzysztofa Chłapowskiego i Marka Słonia. W atlasie ujęte zostały również Wronki. Omówili zawartość tomu i warsztat pracy nad poszczególnymi zagadnieniami. Organizatorzy doceniając zaangażowanie członków TMZW w czasie zbierania materiałów, na spotkanie podsumowujące kolejny etap prac, poprosili prezesa TMZW Pawła Bugaja.

Współorganizatorem spotkania był Wydział II Historii i Nauk Społecznych Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był czas na pytania i dyskusję oraz rozmowy kuluarowe przy kawie.

Na zdjęciach: uczestnicy spotkania w Poznaniu oraz Prezes TMZW z prof. Markiem Słoniem.

 

 

test
PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
grafika
Wprowadzono: 19-04-2019 | Administrator
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
 
 
 
 
 
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
 
 
 
 
 
Ilość ogłoszeń: 0
DJ-UE_m.jpg
logo_WS.JPG